EFORLU EKG TESTİ Geri Dön  
   
 
 
Koşu bandında egzersiz yapın, kalbiniz testten geçsin!

Nedir?

Koşu bandı üzerinde sistemli ve belirli bir protokol eşliğinde yapılan egzersiz testidir. Egzersiz sırasında göğse yapıştırılmış olan elektrotlardan elde edilen sürekli EKG kayıtlarının yorumlanması esasına dayanıyor. Egzersizler hastanın testte yürüme süresi ve hedeflenen kalp hızı, hastanın yaşına göre ayarlanıyor. Test hastanın yaşına ve kondisyonuna göre değişmekle birlikte, yaklaşık 5-10 dk. sürüyor.

Hangi durumlarda kullanılıyor?

Kalbin efor altındayken çalışma düzeninin incelendiği bir test. Normal günlük işlevler sırasında semptom vermeyen damar tıkanıklıklarının araştırılmasında kullanılıyor. Kalp hızı arttıkça ve egzersizle birlikte kalbin iş yükü de artıyor. İstirahatta yeterli olan koroner kan akımı bu sırada yetersiz kalıyor ve kalp kası
yetersiz beslenme nedeniyle EKG bulguları gösteriyor. Bu belirtiler bazen vektöryel sapmalar ve bazen de
ritim ileri kusurları şeklinde oluyor.

İşlem nasıl uygulanıyor?

Koşu bandında, göğüs ön duvarına aynı elektrokardiyografi çeker gibi elektrotlar yapıştırılıyor. Bu sırada
hastanın belirli bir seviyede efor harcamasını sağlamak için koşması isteniyor. Koşan hastadan alınan elektrokardiyografi sonuçları kaydediliyor.

Avantajları

Uzman hekimlerce yapılan eforlu EKG yorumlarında bile, egzersiz EKG testinin ciddi kalp damar hastalığını saptamadaki duyarlılığı yüzde 70, özgüllüğü ise yüzde 80 düzeyinde.

Dezavantajları

Eforlu EKG testinin yorumunun, tanı amacıyla deneyimli hekimler tarafından yapılması gerekiyor. Çünkü başka hastalıkların bulgularının da aynı olması nedeniyle, doğru yorumlanamayabiliyor. 
ah kalbim
ah kalbim
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 01.08.2015